Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.11.2010 19:47 - Новият супер-цикъл на икономиката ще се управлява от изток
Автор: georgi7812 Категория: Бизнес   
Прочетен: 341 Коментари: 0 Гласове:
0



„Във време, когато Ирландия балансира над пропаст, Гърция продължава да намалява разходите, а към Португалия се прокрадва сянката на европейската криза, ЕЦБ нагло обяви, че световната икономика преживява поредният супер цикъл.”

„Но колкото и виновен да се чувства западът, няма смисъл да се отрича, че светът е навлязъл в стадии на икономически подем. Ако той продължи не по-малко от едно поколение, ще влезе в историята.”

Standard Chartered е банката, която проведе изследване и публикува маса доказателства за наличието на този феномен. Нейното решение да публикува толкова оптимистични данни, във време когато западът е в таказа сериозна криза, вероятно е свързано с това, че тя извършва своите операции предимно на изток.  За разлика от описаните в доклада на банката предишни супер-цикли от 1870г, до 1944г, и от 1945г, до 1973г, сега първа цигулка играе Азия. Едва ли този факт е способен да удиви някого, отчитайки какво оживление в икономиката внесе подема на страните от БРИК. По данни на  Standard Chartered, скороста на развитие на тези страни е потресаваща: През 2020г, Китай ще задмине САЩ и ще стане световен икономически лидер, съществено изпреварявайки прогнозите на експертите.

Не трябва да се подценява и Индия. Според изследването, към 2030г, Момбай и Делхи ще влязат в топ 5 на най-големите световни градове.

Предишните два суперцикъла се съсредоточиха на запад, облагодетелствайки една малка част от световното население.  Този път ефекта ще почувстват 85% от жителите на планетата. За болните икономики, които сега само съзерцават световните икономически процеси,  има добри новини. Започва усилено засилване на темповете на световната търговия, която ще продължи да се увеличава и ще окаже положително въздействие на западните икономики.

Преди дни от срещата в Сеул се завърна генералният директор на Standard Chartered Питър Сандс. Той доста оптимистично гледа на преразпределението на силите в света, и смята, че това ще бъде от полза за развитите страни. Съгласно изследването в годините до 2030г, средният годишен растеж на икономиките на 27 те страни от Евросъюза няма да превиши 2.5%, а в това време икономиката на Китай ще расте с 6.9% на година, а индийската ще достигне до 9.3% годишно. Това означава, че разпределението на частите в световния БВП коренно ще се промени. Частта на Европа ще намалее наполовина- от 27% на 14%. Частта на индийският БВП ще се увеличи от 2% на 10%. Още по- голям ръст очаква Китай- от 9% до 24%.

Световната икономика ще стане по-голяма, а най-развитите западни страни ще трябва да се научат да извличат максимални ползи от откриващите се пред тях възможности.

Г-н Съндс отбелязва също, че ако западните компании искат да сътрудничат например с Китай или Индия, трябва да разберат, че няма смисъл да се надяват на „ спринтьорско бягане”. Тези страни са свикнали да изграждат отношения с години.

Особено това се отнася за финансовият сектор. Не е удивително, че анализаторите на Standard Chartered виждат тук растящо търсене на финансови услуги и с оптимизъм гледат в бъдещето. Prudential искаше да купи азиатските подразделения на AIG и да се съсредоточи на този пазар, но инвеститорите отхвърлиха този план. Този случай може да се нарече една от най-големите пропуснати възможности за британската компания. А иначе тя можеше да събира плодовете на текущия супер-цикъл.

В близките 20г, ще нарасне прослойката на средната класа. Най-много хора, принадлежащи към тази класа, ще се окажат в страните от Азиатско-Тихоокеанският регион. Хората ще станат една от главните движещи сили в икономиката, защото образованието и иновациите позволяват да се създава богатство.

Пътят ще бъде трънлив. Въпреки че г-н Сандс говори, че растежа на китайската икономика ще бъде истински, а не балонен, както стана последните години на запад, той признава, че при съществуващите темпове на развитие на Азия, „образуването на пяна” е неизбежно. Въпреки това той счита, че базовият ръст на икономиката ще бъде стабилен.

Китай ще бъде най-удачният участник в текущият супер-цикъл, но вероятно не са дооценени позитивните ефекти за някои африкански страни. Някои мислят, че Китай вече е започнал да привлича към себе си огромни обеми природни ресурси от континента. В последните години  Standard Chartered стремително повишаваше печалбите си в региона. Въпреки добрите перспективи, които ще се открият пред страни като Нигерия и Мозамбик, съществуващите тук социални проблеми ще ограничават растежа.

Подобни коренни изменения, съпроводени с относително материално благополучие, ще донесат проблеми. Г-н Съндс признава, че „такъв поляризиран ръст на икономиката затруднява развиването на политически отношения”. Може би първите предвестници на това да са били скорошните спорове, относно валутните курсове.

Икономическият подем на изтока започна и не може да бъде спрян. Сега пред страните от този регион стои нелеката задача, как да извлекат от това възможно най-голяма полза.




Тагове:   Изток,   новият,


Гласувай:
0




Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: georgi7812
Категория: Бизнес
Прочетен: 9108
Постинги: 1
Коментари: 0
Гласове: 2
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031